Blog

„Afazja poudarowa - co sprzyja efektywności terapii mowy i zdrowieniu pacjentów?”.

Afazja jest to zespół zaburzeń słownego porozumiewania się spowodowany uszkodzeniem mózgu. Zaburzenia te ujawniają się podczas wykonywania czynności, takich jak mówienie, słuchanie, pisanie i czytanie oraz wyrażają się w określony sposób.

Czytaj całość

3 czynniki decydujące o efektach fizjoterapii i pobudzaniu mózgu do zmian plastycznych.

Jak czerpać najlepsze efekty z fizjoterapii? Jak wpływać na mózg poprzez ćwiczenia?
Na samym początku musisz zrozumieć, że cała rehabilitacja neurologiczna zmierza do tego, aby zmiana nastąpiła w ośrodkowym układzie nerwowym.

Czytaj całość

Motywacja do codziennych ćwiczeń po udarze mózgu - Rozmowa z Tomkiem Andersem, pacjentem 7 lat po udarze

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z rozmowy Tomka Andersa i Jacka Czarnka.

Czytaj całość

Efektywność rehabilitacji po udarze mózgu - od czego zależy i jak na nią wpływać?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru autorstwa mgr Jacka Czarnka, specjalisty fizjoterapii i założyciela platformy JakĆwiczyć.pl

Czytaj całość

Co powinno się wiedzieć o afazji poudarowej?

Jeśli ktoś z najbliższego otoczenia – domownik, krewny, znajomy czy kogokolwiek inny, kto jest dla nas ważny – utraci zdolność swobodnej komunikacji, to chcemy wiedzieć co się stało i jak możemy pomóc. Jeśli przyczyną jest udar mózgu z afazją, to poniższe informacje pozwolą zorientować się w problemie.

Czytaj całość

Rehabilitacja po udarze mózgu. Rozmowa z dr Grzegorzem Chabikiem.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu video "Rehabilitacja po udarze mózgu" z dr Grzegorzem Chabikiem.

Czytaj całość

Objawy i przyczyny udaru mózgu. Rozmowa z dr Grzegorzem Chabikiem.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu video "Objawy i przyczyny udaru mózgu" z dr Grzegorzem Chabikiem.

Czytaj całość

Kiedy jedzenie staje się problemem. Czym jest dysfagia neurogenna?

Trudności z poruszaniem się, z mówieniem lub porażenie jednej strony ciała to nie jedyne konsekwencje udaru mózgu. Równie często pojawiają się problemy z połykaniem. Zaburzenia połykania – czyli dysfagia, utrudniają codzienne funkcjonowanie, wydłużają rehabilitację i co najbardziej istotne – mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Czytaj całość

Jak wrócić do zdrowia po udarze? Rozmowa z Michałem Figurskim

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Michałem Figurskim przeprowadzonego przez Jacka Czarnka - specjalistę fizjoterapii i założyciela JakĆwiczyć.pl. Michał udowodnił, że powrót do sprawności po udarze jest możliwy, choć nie jest to łatwe i wymaga wielkiego wsparcia najbliższych. Mamy nadzieję, że ta historia będzie dla Państwa inspirująca!

Czytaj całość

Dlaczego pacjenci po udarze trzymają swoje ortezy profilaktyczne w szafach?

Spastyczność poudarowa jest jednym z najczęstszych następstw udaru mózgu. Powoduje ona duże napięcie i sztywność mięśni, utrudniające wykonywanie i kontrolowanie nawet najprostszych ruchów. U większości chorych spastyczność rozwija się po 3 miesiącach od wystąpienia udaru, ale może wystąpić wcześniej. Szacuję się że około 4500 tysiąca osób rocznie traci sprawność wskutek spastyczności po udarowej. 40 % chorych po udarze mózgu zmaga się na co dzień zmaga się z powikłaniem jakim jest spastyczność poudarowa.

Czytaj całość

Rehabilitacja po udarze - nowe możliwości dla pacjentów z niedowładem ręki dzięki dynamicznym ortezom Saebo

Celem tego artykułu jest spojrzenie na temat zastosowania ortez w neurologii, a szczególności u chorych ze spastycznością. Zagadnienie to będzie dotyczył wykorzystania ortez do ćwiczenia kończyny górnej oraz profilaktyki czyli czasu, w którym pacjent nie ćwiczy ale to nie oznacza, że musi to być czas stracony w kontekście stymulacji O.U.N.

Czytaj całość

Jesteś po udarze lub urazie mózgu – czujesz zagubienie, nie wiesz co robić? Jesteś rodziną pacjenta i chcesz pomóc, ale nie wiesz jak? Czujesz ból, masz kontuzję lub uraz i potrzebujesz wiedzy jak ćwiczyć?

Zobacz Poradniki