Przywrócić Uśmiech. Poradnik dla pacjentów z niedowładem mięśni twarzy.
Poradnik "Przywrócić Uśmiech" powstał w trosce o pacjentów i osoby zainteresowane pomocą chorym z porażeniem mięśni twarzy.
mgr Julita Głowacka-Popkiewicz
Specjalista FizjoterapiiPromocja
Kupując ten poradnik zyskujesz:
- 1.5 godziny filmów edukacyjnych
- konsultację telefoniczną z Julitą Głowacką-Popkiewicz
- dostęp na komputerze i urządzeniu mobilnym
- dostep dla Ciebie oraz 2 członków rodziny
- dostęp na okres 12 miesięcy
Masz pytanie lub potrzebujesz więcej informacji – zadzwoń
604 190 505 (pon-pt, 9:00-17:00)Opis Poradnika
Uszkodzenie nerwu twarzowego dotyka większość pacjentów ze schorzeniami układu nerwowego niezależnie od wieku. Spośród cierpiących na niedowład mięśni twarzy największą grupę stanowią pacjenci po udarze mózgu, pacjenci z samoistnym porażeniem mięśni twarzy typu Bella oraz pacjenci po interwencjach neurochirurgicznych.
Niedowład mięśni twarzy jest bardzo dotkliwy dla chorego. Dotyczy sfery intymnej, wizerunkowej. Zmiana wyglądu twarzy często pogłębia cierpienie związane z chorobą, wpływa na obniżenie poczucia pewności siebie. Dodatkowe problemy związane z opadającym kącikiem ust, wypadaniem pokarmu w czasie jedzenia, wysuszeniem oka, niewyraźną mową pogłębia cierpienie związane z chorobą.
W praktyce klinicznej niedowład mięśni twarzy jest często bagatelizowany z powodu braku czasu. Na ogół pacjenci otrzymują niepełne informacje, w postaci arkuszy papierowych z instruktażem ćwiczeń. Często bliscy chcąc pomóc choremu korzystają z przypadkowych informacji krążących w internecie. Brakuje źródła pełnej informacji o tym jak ćwiczyć prawidłowo i jakie są inne praktyczne formy radzenia sobie z codziennymi trudnościami mięśni twarzy.
Tymczasem w przypadku uszkodzenia nerwu twarzowego pacjent i osoby bliskie mogą wiele zrobić w prosty sposób, żeby zmniejszyć dolegliwości związane z niedowładem mięśni mimicznych. Potrzebna jest do tego właściwa, rzetelna edukacja.
W poradniku wykorzystano źródła rzetelnej wiedzy medycznej, kompetencje i doświadczenie zawodowe. W poradniku znajdują się odpowiedzi na pytanie jak ćwiczyć skutecznie, prawidłowo. Dzięki poradnikowi można poznać praktyczne sposoby radzenia sobie z niedomykaniem oka, opadającym kącikiem ust, niewyraźną mową.
Leczenie uszkodzenia nerwu twarzowego wymaga samodzielnych, systematycznych, prawidłowo wykonywanych ćwiczeń. W praktyce klinicznej z powodu ograniczenia czasu specjaliści zmuszeni są do udzielania tylko prostych, koniecznych informacji. Poradnik "Przywrócić Uśmiech" może być pomocny w leczeniu pacjenta również specjalistom, lekarzom, pielęgniarkom, fizjoterapeutom.
Poradnik w formie filmów dostępnych online na naszej platformie, zapewnia Państwu dostępność potrzebnych informacji w każdych okolicznościach w szpitalu, domu lub pracy.
Poradnik zawiera siedem modułów, w kolejnych częściach znajdą Państwo:
- wyjaśnienie przyczyny niedowładu twarzy,
- porady jak radzić sobie z opadającym kącikiem ust np. z pomocą plastrowania,
- jak sobie poradzić z niedomykaniem oka np. plastrowaniem,
- jak ćwiczyć mięśnie twarzy,
- jak ćwiczeniami mięśni mimicznych wspomóc trening logopedyczny,
- jak wykonać masaż twarzy,
- czego unikać i kiedy szukać pomocy u innych specjalistów.
Wielu moich pacjentów pyta mnie o instruktaże o to jak sobie radzić z dolegliwościami wynikającymi z niedowładu mięśni twarzy. Przez wiele lat szukałam najlepszej formy pomocy, dostępne materiały, instruktaże miały swoje zalety,ale były niepełne, ciągle czegoś brakowało. W poradniku zebrane zostały sprawdzone w praktyce przez pacjentów po udarze mózgu lub zapaleniem nerwu twarzowego sposoby radzenia sobie z codziennymi problemami. W sposób przystępny pokazane zostały ćwiczenia i techniki masażu.
Pierwszy raz problem uszkodzenia nerwu twarzowego potraktowany został kompleksowo. Wierzę, że poradnik "Przywrócić Uśmiech" pomoże moim pacjentom oraz innym osobom z uszkodzeniem nerwu twarzowego i osobom zainteresowanym pomocą chorym na choroby układu nerwowego.
Zapraszam!
Czego dowiesz się z poradnika?
Wprowadzenie do poradnika
Problemy codzienne
Ćwiczenia mięśni twarzy
Ćwiczenia ruchowe na niewyraźną mowę
Masaż mięśni twarzy i szyi
Gdy nie ma poprawy, co dalej?
Opinie Pacjentów
Anna Urbańska
Oby ta wiedza docierała jak najszybciej do pacjentów i ich rodzin, żeby wiedzieli jak postępować. Ta wiedza jest bezcenna w pierwszych dniach po incydencie i w dalszej rehabilitacji. Mój mąż po udarze krwotocznym od kwietnia zeszłego roku. Powolutku chodzimy już nawet 3 km, ale lewa ręka nadal niewładna. Jak najwięcej takich filmików dla pacjentów Panie Jacku. Dla pacjentów, którzy nie mają dostępu do porządnej rehabilitacji z różnych względów, a chcą walczyć o powrót do jak najlepszej sprawności. Szczególnie ręki, której trudniej wrócić niż kończynie dolnej. Bardzo dziękujemy za tę platformę i udostępnię gdzie są da, żeby ludzie mogli wiedzieć, że mogą za drobną opłatą skorzystać z fachowej porady i prawidłowo ćwiczyć.
Promocja
Kupując ten poradnik zyskujesz:
- 1.5 godziny filmów edukacyjnych
- konsultację telefoniczną z Julitą Głowacką-Popkiewicz
- dostęp na komputerze i urządzeniu mobilnym
- dostep dla Ciebie oraz 2 członków rodziny
- dostęp na okres 12 miesięcy