Ból kręgosłupa. Poradnik z ćwiczeniami i wskazówkami dla osób z nagłym oraz długo utrzymującym się bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Materiał video, który przygotowałem, przeznaczony jest dla Was, pacjentów. Jego celem jest podniesienie świadomości czym możliwie spowodowany jest ból kręgosłupa oraz jak, krok po kroku, spróbować przebrnąć przez niego samodzielnie.
mgr Rafał Krasicki
FizjoterapeutaKupując ten poradnik zyskujesz:
- ok. 1 godzinę filmów edukacyjnych
- dostęp na komputerze i urządzeniu mobilnym
- dostep dla Ciebie oraz 2 członków rodziny
- dostęp na okres 12 miesięcy
Masz pytanie lub potrzebujesz więcej informacji – zadzwoń
604 190 505 (pon-pt, 9:00-17:00)Opis Poradnika
Każdy kto doświadczył nagłego, ostrego bólu kręgosłupa lędźwiowego doskonale pamięta te 3 słowa: "wypadł mi dysk" i to nieprzyjemne odczucie zablokowania w plecach, a następnie promieniowanie bólu do nogi.
Mam dla was dwie wiadomości: dobrą i złą. Zacznijmy od dobrej - otóż dysk nie wypada. Jest ściśle związany z trzonami kręgów i jako taki jest naturalnie nieprzesuwalny. To co powszechnie określa się terminem "wypadnięty dysk" jest, najogólniej mówiąc, pęknięciem jego zewnętrznej części i przemieszczeniem wewnętrznej, galaretowatej masy zwanej jądrem, która uwypukla się do kanału kręgowego i może, ale nie musi, uciskać korzeń nerwowy. Coś na wzór marmolady z pączka, ale traktujcie to jako obrazową metaforę.
Powyższy stan ma swoją drugą stronę, i to ta pozornie gorsza wiadomość. W związku z tym co powiedziałem przed chwilą, iż dysk nie wypada, nie można go też ustawić na miejsce. Zapewniam was jednak, że nie to jest celem postępowania fizjoterapeutów. W tym poradniku zajmiemy się zatem: badaniem, bólem, ograniczeniem ruchomości w odcinkach przyległych do uszkodzenia oraz ćwiczeniami, dla których musimy znaleźć czas i miejsce w procesie terapii.
Naczelną zasadą, co do której panuje szeroka zgoda, jest "pozostań w ruchu". Nie oznacza to oczywiście ciągłego chodzenia, a jedynie regularnego rozruszania się w sposób, który w najmniejszym stopniu powoduje ból. Ma to kapitalne znaczenie zarówno dla procesu leczenia jak i twojego samopoczucia. Pozostając stale w łóżku z każdym dniem coraz trudniej będzie ci się uruchomić z powodu narastającego obrzęku i zastoju płynów. Nawet niewielki,v ale regularny ruch ma dobroczynne działanie i pomoże ci utrzymać minimalny stopień sprawności.
Nazywam się Rafał Krasicki, jestem magistrem fizjoterapii i od ponad 10 lat specjalizuję się w terapii manualnej kręgosłupa, konsultując i prowadząc leczenie w Przychodni Lekarzy Wojskowych w Warszawie. W 2009 roku, po ponad 1000 godzin szkoleń, zdałem międzynarodowy egzamin z Ortopedycznej Terapii Manualnej. Był on zarazem początkiem mojej dalszej edukacji i poszukiwania rozwiązań opartych o patofizjologię procesów zachodzących w kręgosłupie oraz biomechanikę. Od kilku lat dzielę się też swoim doświadczeniem na kursach dla fizjoterapeutów w całym kraju.
Materiał video, który przygotowałem, przeznaczony jest dla was, pacjentów. Jego celem jest podniesienie świadomości czym możliwie spowodowany jest ból oraz jak, krok po kroku, spróbować przebrnąć przez niego samodzielnie.
Czego dowiesz się z poradnika?
Poradnik Video
Kupując ten poradnik zyskujesz:
- ok. 1 godzinę filmów edukacyjnych
- dostęp na komputerze i urządzeniu mobilnym
- dostep dla Ciebie oraz 2 członków rodziny
- dostęp na okres 12 miesięcy